Marlin 1.1.9 – Tronxy problem z LCD

Marlin 1.1.9 – Tronxy problem z LCD


Witajcie, jako że w trakcie serwisu rozpocząłem aktualizację oprogramowania marlin w drukarce Tronxy C5 Marlin 1.1.3 dev EN na nowszą wersję jaką jest Marlin 1.1.9 w języku polskim.

Aktualizacja oprogramowania w drukarce 3D Tronxy C5 nie jest tak prosta jakby się wydawało. Okazuje się, że płyta główna MELZI wykorzystywana w drukarce nie posiada bootloadera w związku z tym wgranie oprogramowania bezpośrednio z Programu Arduino jest wręcz niemożliwe. Po instalacji Arduino 1.8.8 w standardzie do wyboru płyt jest Arduino Uno, Arduno Mega etc, natomiast nie ma płyty która nas interesuje, dlatego też należy doinstalować płytę Sanguino.

Sanguino można pobrać bezpośrednio z GitHub:
https://github.com/Lauszus/Sanguino

Po instalacji wybieramy ją z zakładki: Narzędzi / Płyta / Sanguino. Wybieramy również mikrokontroler, w Tronxy C5 użyta została Atmega 1284P taktowana 16Mhz. Aby prawidłowo skompilować program musimy również dołączyć bibliotekę od wyświetlacza GLCD. Aby była możliwość wybrania właściwej biblioteki wyświetlacza musimy ją również dołączyć do projektu.

Biblioteka U8GLib dla Arduino: https://bintray.com/olikraus/u8glib/Arduino

Po wykonaniu powyższych czynności będziemy mieli możliwość kompilacji programu. Aby program prawidłowo działał musimy jeszcze skonfigurować plik Configuration.h oraz Configuration_adv.h. O tych plikach napiszę w kolejnym artykule. Na ten moment zajmijmy się problemem z wyświetlaczem

Płytka MELZI a w zasadzie mikrokontroler nie ma wgranego bootloadera dlatego nie da się bezpośrednio z Arduino wgrać programu. Nie udało mi się również z poziomu Arduino „wypalić” – wgrać bootloadera dlatego znalazłem inny sposób na wgranie skompilowanego firmware.

Po kompilacji programu w ścieżce: C:\Users\DRUMIK\AppData\Local\Temp\ znajdują się katalogi np: arduino_build_58532 wraz z otwarciem programu tworzy się nowy katalog lecz zdarza się, że prędzej używane katalogi nie zawsze się usuną przy zamykaniu programu dlatego też musimy zwrócić uwagę na datę i godzinę utworzenia katalogu tymczasowego. W powyższym katalogu znajdują się pliki o różnych nazwach, natomiast nas interesują pliki:
– Marlin.ino.eep
– Marlin.ino.with_bootloader.hex
Pliki kopiujemy do osobnego katalogu. Za pomocą przejściówki 6pin ISP na 10 pin ISP podpinam się programatorem USBasp do płyty drukarki. Używam programu mkAVRCalculator za pomocą którego sprawdzam podłączony mikrokontroler, dołączam powyższe pliki oraz rozpoczynam wgrywanie programu. Po jego załadowaniu mym oczom ujrzała się jakaś nowa wersja programu, pisząc jakaś mam na myśli błąd wyświetlacza, który nie jest w stanie prawidłowo wyświetlić wersji Marlina nie wspominając już o menu.

Błąd LCD Marlin Tronxy C5
Błąd LCD Marlin Tronxy C5

Jak się jednak okazuje po ok 20 godzinach prób udało się rozwiązać problem. W pliku konfiguracyjnym – Configuration.h w sekcji SCARA Printer odnajdujemy komendę odpowiadającą za ustawienie odpowiedniej płyty głównej drukarki. W moim przypadku jest to BOARD_MELZI_TRONXY a więc w kodzie wpisujemy odpowiednią nazwę płyty:

#ifndef MOTHERBOARD
#define MOTHERBOARD BOARD_MELZI_TRONXY
#endif

Następnie odnajdujemy plik odpowiadający konfiguracji naszej płyty dla Tronxy C5 o nazwie: pins_MELZI_TRONXY.h, w pliku odnajdujemy linię odpowiadającą za czas opóźnienia wyświetlacza:

#define ST7920_DELAY_2 DELAY_NS(128)

zmieniamy wartość milisekund, tutaj najniższą wartością graniczną jest 190 ms natomiast zalecam ustawienie 200 ms.

#define ST7920_DELAY_2 DELAY_NS(200)

Po dokonaniu zmian kompilujemy cały program i wgrywamy do mikrokontrolera. Od tego momentu możemy się cieszyć oprogramowaniem Marlin w wersji 1.9.1.

W pliku konfiguracyjnym zmieniamy define LCD_LANGUAGE en
na define LCD_LANGUAGE pl
po kompilacji oraz wgraniu programu ujrzymy polskie menu.

TRONXY C5 UPDATE
TRONXY C5 UPDATE
TRONXY C5 UPDATE

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Komentarze:

  1. U mnie temat rozwiązało bezpośrednie dopisanie w configuration.h:
    #define REPRAP_DISCOUNT_FULL_GRAPHIC_SMART_CONTROLLER#define ST7920_DELAY_1 DELAY_NS(200) //Repairs LCD 12864 artifacts

    1. Super Cieszę się, informację pozostawię w Twoim komentarzu, przyda się zapewne potrzebującym.

    1. Rozwiń proszę myśl, może uda się pomóc. Ja opisuję wersję 1.1.9 a jak wiadomo jest to inna wersja niż 1.1.8 i może się różnić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *