Druk 3D – rubber – guma – nylon

Druk 3D – rubber – guma – nylon

Witajcie chciałem się z wami podzielić wiadomością, że na drukarce 3D można drukować nylonem potocznie mówiąc gumą. Filament którym drukowałem to Spectrum Rubber jest to dość wysokiej jakości filament umożliwiający druk elastycznych elementów. Jest bardzo wytrzymały a jego giętkość oraz sprężystość zależy od ilości pełnych warstw, dzięki temu możemy mieć wpływ na sprężystość, rozciągliwość, giętkość. Co najważniejsze wydrukowany obiekt posiada wysoką wytrzymałość oraz jak deklaruje producent odporność na związki chemiczne.

Filament posiadam już prawie od roku czasu, wydrukowałem nim kilka elementów testowych i nie znalazłem dla niego zastosowania, może nie było takiej potrzeby aby go używać aż do dziś. W trakcie budowy pewnego urządzenia wspomagającego fotografię (które opiszę na blogu jak tylko je poskładam i uruchomię) zaszła potrzeba wydrukowania radełka do silnika krokowego które będzie napędzało element z pleksi, nie ma mowy o jakichkolwiek ząbkach a brzeg pleksi ciętej laserem jest dość śliski, brzegi wydrukowanego radełka lub aluminiowego radełka również, co powodowało, że w trakcie testów przy słabszym dociągu radełka silnika krokowego do elementu napędzanego silnik obracał się nie kręcąc elementu. z pomysłem przyszedł druk w zasadzie dwuczęściowy. Pierwsza wewnętrzna część radełka wydrukowana została z PLA, natomiast zewnętrzna część radełka została wydrukowana właśnie filamentem Rubber. Wszystko zostało tak zaprojektowane aby oba elementy ciężko było ze sobą złożyć. Dodatkowo zaprojektowany został otwór na śrubkę 3mm stożkową, która umożliwia zablokowanie radełka z silnikiem, ponadto łączy ze sobą dwa elementy drukowane w jeden zapobiegając poślizgowi. Sama śrubka schowana jest ok 1,5mm głębiej niż płaszczyzna gumy tak aby nie powodowała ślizgu elementu napędzanego.

 

Druk zewnętrznej gumowej części wykonywany był z następującymi parametrami:
– Warstwa: 0,2 mm
– Wypełnienie: 40 %
– Temperatura extrudera 220 ºC
– Temperatura stołu: 90 ºC
– Podłoże stołu: Sszkło + BuildTak

Prędkości:
– Obwód: 35 mm/s
– Małe obwody: 20 mm/s
– Zewnętrzne obwody: 35 mm/s
– Wypełnienie: 40 mm/s
– Stałe wypełnienie: 40 mm/s
– Zewnętrzne wypełnienia: 40 mm/s
– Ruch bez druku: 160 mm/s

 

Pisząc artykuł wpadłem na pomysł, że gdy zajdzie potrzeba użycia enkodera lub potencjometru to można fajne pokrętła gumowe wydrukować :) kto wie co z tego wyjdzie nie mniej sam filament jest łatwy w druku pod warunkiem, że na szybę nakleimy specjalną podkładkę wspomagającą trzymanie się pierwszej warstwy, bez tego ani rusz gdyż guma odklei się od szyby w najmniej oczekiwanym momencie.

 

Pisząc ten artykuł przypomniało mi się, że niecały rok temu pierwszy wydruk z tego filamentu to opona do pojazdu. Opona zachowuje się jakby była napompowana, szczelność jest 100% nie tonie pod wodą nawet jak się ją zgniata. Swoją drogą ta opona była gnieciona już przez wiele osób jak i sporą ilość dzieci, koleżanki, kuzynki oraz kuzynów mojej córki, jednakże zawsze wracała do swojej bryły i jak na taką ilość wyginań, rozciągań oraz gnieceń wygląda jeszcze całkiem przyzwoicie a ma już prawie rok.

Niestety parametry pierwszych druków z gumy były nieco inne niż podane przy druku radełka, nie mam ich nigdzie zapisanych dlatego też nie jestem w stanie ich podać, pamiętam tylko, że pojedyncza warstwa opony to 0,35mm

Jeżeli doczytałeś/aś, aż do tego miejsca znaczy się, że artykuł nie był nudny :) pozostaw po sobie ślad -> komentarz.

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *