Dystans do fotorezystora – Druk 3D

Dystans do fotorezystora – Druk 3D

Nie zastanawiałeś się nigdy jak efektywnie budować własne urządzenia? Denerwują Cię nie raz różne drobne niedociągnięcia? No to świetnie trafiłeś.

Przedstawię Tobie mój pomysł na odsunięcie fotorezystora od płytki PCB. Z racji budowy nowego urządzenia oraz umiejscowienia fotorezystora na płytce sterownika wymagane jest aby odsunąć fotorezystor od płytki tak aby dotykał on przedniego panelu. Zawsze można odsunąć element w sensie podnieść go na płytce pcb na samych nogach które zostaną przylutowane do płytki nie mniej ma to swoje wady.
A to za mało zostanie podniesiony, innym razem za mocno a jeszcze innym razem zacznie się giąć na boki w efekcie fotorezystor nie będzie idealnie w miejscu przeznaczenia po zamknięciu obudowy. Tutaj z pomocą przychodzi dobry pomysł oraz druk 3D. Dosłownie kilka minut projektu oraz kilkuminutowy druk wystarczy aby podnieść estetykę oraz dopieścić nasz projekt.

Wnęka w której umieścimy fotorezystor została z fazowana tak aby nie ograniczać dopływu światła z każdego kąta. Wydrukowany element  jest wysoki 10mm natomiast jego średnica wynosi 8mm. Zaprojektowany został pod fotorezystor 100mW 5-10kΩ, przeznaczony jest do montażu THT natomiast producent podaje, że jego średnica wynosi 5mm, w rzeczywistości jest trochę inaczej gdyż pionowa część rezystora posiada 4mm wysokości.

Dolna część podstawki – dystansu posiada wnęki, aby przedostająca się cyna przez otwory w płytce nie podniosła nam tulejki fotorezystora.


Płytka sterownika nad którą pracuję nie jest jeszcze ukończona dlatego można było pomyśleć nad dystansem w trakcie projektowania PCB aby po zamówieniu, wytrawieniu płytki nie było niespodzianek, że coś nie pasuję lub nie ma miejsca na dystans. Jak widać na etapie budowy urządzenia warto myśleć już o takich wykończeniach i montażu elementów, aby efekt końcowy płytki był zadowalający nie tylko dla Ciebie jak i też dla Twojego przyszłego, potencjalnego klienta.

Czas druku elementu: 15 minut wraz z przygotowaniem stołu drukarki oraz nagrzaniem extrudera.
Materiał z jakiego został wykonany dystans: Czarne PLA

Gotowy element wraz z fotorezystorem:

 

Wykonanie takiego dystansu obciąży nasz budżet w granicach 2 zł. Jak widać koszt nie jest jakiś przeogromny natomiast po zamontowaniu takiego fotorezystora z dystansem do PCB efekt wizualny jak i estetyczny ogromny.

Plik STL został załączony poniżej i można spokojnie pobrać i wydrukować samemu jeżeli ktoś posiada Drukarkę 3D

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *