Nie zastanawiałeś się nigdy jak efektywnie budować własne urządzenia? Denerwują Cię nie raz różne drobne niedociągnięcia? No to świetnie trafiłeś.
Przedstawię Tobie mój pomysł na odsunięcie fotorezystora od płytki PCB. Z racji budowy nowego urządzenia oraz umiejscowienia fotorezystora na płytce sterownika wymagane jest aby odsunąć fotorezystor od płytki tak aby dotykał on przedniego panelu. Zawsze można odsunąć element w sensie podnieść go na płytce pcb na samych nogach które zostaną przylutowane do płytki nie mniej ma to swoje wady.
A to za mało zostanie podniesiony, innym razem za mocno a jeszcze innym razem zacznie się giąć na boki w efekcie fotorezystor nie będzie idealnie w miejscu przeznaczenia po zamknięciu obudowy. Tutaj z pomocą przychodzi dobry pomysł oraz druk 3D. Dosłownie kilka minut projektu oraz kilkuminutowy druk wystarczy aby podnieść estetykę oraz dopieścić nasz projekt.
Wnęka w której umieścimy fotorezystor została z fazowana tak aby nie ograniczać dopływu światła z każdego kąta. Wydrukowany element jest wysoki 10mm natomiast jego średnica wynosi 8mm. Zaprojektowany został pod fotorezystor 100mW 5-10kΩ, przeznaczony jest do montażu THT natomiast producent podaje, że jego średnica wynosi 5mm, w rzeczywistości jest trochę inaczej gdyż pionowa część rezystora posiada 4mm wysokości.
Dolna część podstawki – dystansu posiada wnęki, aby przedostająca się cyna przez otwory w płytce nie podniosła nam tulejki fotorezystora.
Płytka sterownika nad którą pracuję nie jest jeszcze ukończona dlatego można było pomyśleć nad dystansem w trakcie projektowania PCB aby po zamówieniu, wytrawieniu płytki nie było niespodzianek, że coś nie pasuję lub nie ma miejsca na dystans. Jak widać na etapie budowy urządzenia warto myśleć już o takich wykończeniach i montażu elementów, aby efekt końcowy płytki był zadowalający nie tylko dla Ciebie jak i też dla Twojego przyszłego, potencjalnego klienta.
Czas druku elementu: 15 minut wraz z przygotowaniem stołu drukarki oraz nagrzaniem extrudera.
Materiał z jakiego został wykonany dystans: Czarne PLA
Gotowy element wraz z fotorezystorem:
Wykonanie takiego dystansu obciąży nasz budżet w granicach 2 zł. Jak widać koszt nie jest jakiś przeogromny natomiast po zamontowaniu takiego fotorezystora z dystansem do PCB efekt wizualny jak i estetyczny ogromny.
Plik STL został załączony poniżej i można spokojnie pobrać i wydrukować samemu jeżeli ktoś posiada Drukarkę 3D