ESP8266, SDK: 2.0.0, AT: 1.3.0.0

ESP8266, SDK: 2.0.0, AT: 1.3.0.0

Ostatnimi czasy wpadł mi w łapki moduł ESP8266 w wersji pcb 07., natomiast jego wersja SDK: 1.3.0, natomiast komendy AT były w wersji : 0.40.
Zarówno SDK jak i AT były z 2015, w tej wersji zasadniczo brakowało mi funkcji WPS, nie ważne czy software czy hardware po prostu jej nie było.

Postanowiłem zrobić update firmware do wersji SDK: 2.0.0, AT: 1.3.0 niestety na początku nie było to łatwe, znalezione w „sieci” informacje nie mówiły jasno jak dokonać update firmware modułu ESP8266. Po kilku dniowej zabawie z modułem ESP8266 udało mi się dokonać aktualizacji oprogramowania dzięki czemu funkcja WPS co prawda programowa wywoływana komendą:
AT+WPS=1  – rozpoczęcie procedury synchronizacji z Routerem
AT+WPS=0 – zakończenie odbioru informacji z routera

Ta druga komenda jest mniej ważna gdyż jak uruchomimy tryb WPS w Routerze i w naszym module ESP8266 zainicjujemy WPS  bez najmniejszego problemu otrzymamy nazwę sieci, hasło jak i kanał transmisji oczywiście te dane nie będą dla nas dostępne lecz dla modułu ESP. Od tej pory każde włączenie ESP, każdy jego restart spowoduje automatyczne połączenie z naszą siecią WiFi.

Nadmienić muszę jeszcze, że tryb WPS w module ESP8266 działa tylko w trybie STA, oczywiście moduł możemy ustawić w 3 trybach:
1: STA – Stacja
2: AP – Access Point
3: AP+STA – tryb mieszany Stacja wraz z Access Point ( 2 niezależne sieci)

Trzeba pamiętać o tym, że należy wywołać funkcję WPS w naszym Routerze a następnie komendy AT:
AT+CWMODE=1  – przełączenie ESP8622 w tryb STA – stacji łączącej się z innymi Access Point (np naszym Routerem)
AT+WPS=1  – załączenie funkcji auto konfiguracji połączenia z Access Pointem

Od tej pory nawiążemy prawidłowe połączenie z naszym nadajnikiem WiFi. Można połączyć się z Routerem z pomocą komend AT znając SSID oraz hasło radiówki, niestety z punktu widzenia, oddania urządzenia dla klienta nie byłby on w stanie ustawić swojej sieci w module dlatego, też opcja WPS jest jak najbardziej optymalna.

Moduł ESP8266 oznaczony jako ESP-07 posiada raster wyprowadzeń 2mm i można do niego wlutować goldpiny lub bezpośrednio przylutować pady do PCB jako moduł SMT.

Aby dokonać aktualizacji firmware musimy ściągnąć na dysk dedykowany program: Flash Download Tools V3.4.4 (ESP8266 & ESP32), ja co prawda pierwszy flash przeprowadzałem na wersji 2.4 ale nic nie stoi na przeszkodzie aby użyć najnowszego oprogramowania które dostępne jest również na stronie: http://espressif.com

Dodatkowo będziemy potrzebowali firmware w wersji SDK 2.0.0: ESP8266_NONOS_SDK_V2.0.0_16_08_10.zip jak i bezpośrednio ze strony: http://bbs.espressif.com/viewtopic.php?f=46&t=2451

Jeżeli już mamy wszystko pobrane oraz rozpakowane możemy przystąpić do aktualizacji oprogramowania modułu ESP8266.

Pamiętajcie jednak, że wgrywacie oprogramowanie na własną rękę, nie ponoszę odpowiedzialności, za to, że ktoś źle wgrał oprogramowanie lub w trakcie wgrywania zabrakło prądu czy też coś się rozłączyło. Oprogramowanie wgrywacie na własną odpowiedzialność.

ESP8266

Na początek musimy zaznajomić się z pinami ESP8266, a dokładniej z pinami modułu który posiadam w wersji ESP8266-07, najważniejsze piny do poprawnej pracy ESP8266 wyglądają następująco:

 

Schemat podstawowego podłączenia układu ESP8266 aby mieć możliwość dokonania aktualizacji firmware wygląda jak poniżej:

Aktualizacja Firmware modułu ESP8266 opisana została w artykule:
http://avrtech.pl/2017/01/02/aktualizacja-firmware-sdk-oraz-at-w-esp8266/

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *