Obudowa radiacyjna czujników stacji meteo

Obudowa radiacyjna czujników stacji meteo

Kiedyś sam poszukiwałem obudowy radiacyjnej aby zbudować własną stację meteo, wszędzie w internecie są przeróżne projekty obudowy radiacyjnej pasywnej zbudowanej z podstawek od doniczek. Sam również tak postąpiłem rok temu, kupiłem podstawki, pręty śrubowe, tonę nakrętek i innych potrzebnych rzeczy do złożenia takiej podstawki jak ta przekreślona na niebiesko. Ścianki w niej są grubości ok 0.8mm i słabo chronią przed promieniowaniem słonecznym natomiast ścianki w obudowie drukowanej są prawie 3x szersze.
Składana obudowa z podstawek od doniczek wygląda mało profesjonalnie a złożenie jej zajęło mi 3 – 4 dni o matko dzisiaj już bym nie składał podstawek bo wiem czym to boli a dodatkowo krzywo, nierówno i brzydko.

Teraz nadszedł koniec dla podstawek od doniczek by zbudować obudowę radiacyjną na czujniki stacji meteo.
Problemem okazało się wywiercenie we wszystkich podstawkach równo rozłożonych otworów jak i otworu środkowego aby móc zamontować wewnątrz obudowy płytkę z czujnikami stacji meteo, która i tak wisi luzem i podatna jest na wstrząsy. Na ratunek przychodzi druk 3D.

Zaprojektowałem 3 różne typy żeber obudowy na czujniki stacji meteo:
1. Góra obudowy osłaniająca przed deszczem oraz promieniami słonecznymi,
2. 5 sztuk środkowych żeber obudowy radiacyjnej idealnie powielonych wydruków,
3. Dolne żebro obudowy radiacyjnej z krótszymi dystansami aby wszystkie pozostałe skręcić nakrętką tak aby cała obudowa była złożona w jedną całość
Dodatkowo zaprojektowałem podstawę stacji meteo przez którą przewleczemy przewód sygnałowy, skręcimy obudowę radiacyjną następnie dokręcimy podstawę do uchwytu lub masztu.

podstawa_posiada_miejsce_na_pcb

Cała obudowa prezentuje się następująco:

obudowa_radiacyjna

obudowa_z_podstawka_na_pcb

podstawka_otwory

Co prawda jakość fotografii nie odzwierciedla efektu końcowego który trzymam w dłoni.

W internecie można kupić maluteńką na wysokość 5 cm obudowę radiacyjną za 520 – 640 zł. Mam alternatywę dla tych co chcą wydać małą kwotę porównywalną do złożenia obudowy z podstawek od doniczek. Tą alternatywą jest druk 3D na profesjonalnym sprzęcie firmy 3novatica. Wydruk trwa 18h ale mimo wszystko efekt jest nieporównywalnie LEPSZY od tych podstawek od doniczek.

Możliwość zamontowanie płytki PCB

Szerokość płytki: min 21mm / max 22 mm
Wysokość płytki: min 20 mm / max 75 mm
Grubość płytki: min 1.2 mm / max 2 mm

Elementy wystające z pcb: max 15mm z każdej strony (łącznie 30mm + pcb)
Otwory mocujące podstawę do uchwytu 2x 5mm z fazowaniem na śruby, dzięki czemu śruby mocujące nie będą wystawały poza podstawę i nie zawadzą o PCB.

Ilość żeber w obudowie: 7 sztuk
Otwór wewnątrz żebra: 38 mm
Średnica żebra: 94 mm
Wysokość żebra: 15 mm
Całkowita wysokość obudowy: 115 mm
Grubość ścianek obudowy: min 2 mm / max 3mm

Obudowa jest sztywna, i równo ułożona w idealnie równych odstępach żeber, aby wysunąć obudowę od podstawy wystarczy odkręcić 3 dolne nakrętki i wysunąć ku górze obudowę radiacyjną, podstawa wraz z płytką PCB zostanie na maszcie. Takie rozwiązanie ułatwia montaż, serwis, konserwację czujników i nie wymaga rozkręcania każdej nakrętki dystansowej i każdego talerzyka jak to jest z robione w obudowach z podstawek od doniczek.

Obudowę radiacyjną 3D zdejmujesz w jednej całości od podstawy.

Obudowa radiacyjna w kolorze Śnieżno-białym idealnie odbija światło oraz promieniowanie słoneczne chroniąc tym samym przed nagrzewaniem się czujników, prześwit między żeberkami obudowy umożliwia swobodny przepływ powietrza. Żeberka obudowy wyprofilowane są w sposób uniemożliwiający napadanie deszczu do wnętrza obudowy.

Informacje o: majeś

POLECANE POSTY

Komentarze:

 1. Widzisz, to jest tak ze wpadłem na pomysł z podstawkami z doniczek zanim przeczytałem że to nie mój pomysł :-) Chciałem zmontować taką obudowę na bazie tulejek dystansowych do modeli, na razie szukam tych podstawek bo większość ma … nieodpowiednie kształty. Poza tym jest jeszcze kwestia materiału – żeby nie rozpadł się po roku na słońcu.

  Doczytałem że wyszło Ci 18 godzin, ale chciałbym wiedzieć ile i jakiego filamentu zużyłeś.

  Myślę, że będę uporczywie szukał odpowiednich podstawek bo koszt takiej osłony jest bardzo atrakcyjny ale jeżeli to nie wypali to chciałem ostatecznie wydrukować obudowę zgodnie z twoim pomysłem – dlatego za wczasu chciałem sprawdzić koszty.

  Moja mini stacja jest zrobiona w bardziej ‚leniwym’ wydaniu. Pozyskuję jedynie dane dotyczące temperatury, wilgotności i ciśnienia poprzez BME280 połączone z raspberry pi w wersji zero, całość oprogramowana jest w pythonie z użyciem weewx. Wszystko na razie kosztowało 45 zł i taki minimalny sposób wydatkowania chciałem zachować :-) Nie ma tutaj żadnego większego technicznego wymagania tak jak przy pomiarze prędkości wiatru czy ilości opadów … oprócz obudowy. Na razie mam gotową stronę gotowe wykresy … tylko całość pracuje w domu :-)

   

  1. Witam
   Mogę napisać, że całkowity koszt na który składa się:
   – Druk oraz przygotowanie druku,
   – pobór prądu
   – czas druku oraz operatora
   – składanie osłony
   – dodatkowe poboczne elementy z których składa się osłona
   – przygotowanie i zabezpieczenie wysyłki
   – koszt wysyłki

   to kwota 100 zł oczywiście osłonę mniejszą w chinach można zakupić za połowę ceny a większą nawet za 600 zł
   nie mniej Ja wykonuję druk w Polsce na sprawdzonych i bardzo dobrych jakościowo filamentach.

 2. Składam właśnie mały zestaw do pomiaru na BME280, szukałem obudowy i tu mnie trochę zaskoczyłeś, myślałem że taką obudowę można kupić jakoś tanio. Z drugiej strony Jeśli chodzi o drukowanie to raczej u kogoś grzecznościowo – sama maszyna to koszt ponad 3000 zł, jakie są koszty takiego alternatywnego drukowania ?

  1. Witaj dziękuję za komentarz i zainteresowanie się tematem.
   Druk takiej osłony radiacyjnej wychodzi taniej niż zakup mniejszej gotowej.
   Co do kosztów to proszę doprecyzuj pytanie o jakie koszta pytasz.

   Pozrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *