Kontroler MAX16054AZT+T – On / Off

Kontroler MAX16054AZT+T – On / Off

Pracuję nad pewnym projektem, w trakcie budowy urządzenia poinformowano mnie, że włączenie i wyłączenie musi następować za pomocą przycisku typu tact swotch mono stabilnego, który zwiera swoje styki tylko w trakcie jego przyciśnięcia. Natomiast za pomocą takiego przycisku musimy załączyć jak i wyłączyć urządzenie. Troszkę nie taktem było by trzymacie przycisku na taki czas jaki ma działać urządzenie.

Zbudowanie takiego układu on / off rozpocząłem od bardzo popularnego generatora NE555 jednak jego rozmiary jak i dodatkowe elementy mi nie odpowiadały. Rozpocząłem poszukiwania dedykowanego układu, w gąszczu internetu natknąłem się na układ MAX16054 który jest trudno dostępny w Polsce.

Nie mniej udało mi się je znaleźć i w Polsce i na znanym portalu chińskim aliexpress.com gdzie znajdziemy takie układy za ok 3 – 4 zł / 1 sztuka, do prawidłowego działania układu wymagany jest tylko tact switch.tact switch

Rozbudowałem troszkę schemat opierając się na nocie katalogowej i dodałem jeden rezystor, diodę zennera, kondensator ceramiczny.

Warto wspomnieć o tym, że układ MAX 16054 posiada wbudowaną eliminację drgań styków co jeszcze bardziej upraszcza schemat i zwiększa zastosowania w różnych projektach.

Schemat podłączenia układu wygląda następująco:
schemat_max16054

Układ jest bardzo malutki i mieści się w obudowie TSOT-23-6.
TSOT-23-6

Wymiary obudowy TSOT-23-6.
tsot-23-6-wymiary

Układ MAX16054 posiada 2 wyjścia:

 • PIN 5 – OUT stan niski – GND po załączeniu zasilania,
 • PIN 4 – OUT  stan wysoki – VCC po załączeniu zasilania,

Zasilanie układu MAX16054:

 • PIN 1 – IN – wejście zwierane do masy za pomocą mikroswitch, tactswitch, przycisku monostabilnego
 • PIN 3 – CLEAR – przywrócenie stanów na pinach 4 , 5 układu do stanu po załączeniu zasilania np za pomocą mikrokontrolera.

Zasilanie układu MAX16054:

 • PIN 2 – GND – masa układu
 • PIN 6 – VCC – zasilanie układu 2,7V do 5,5V

Dodatkowym atutem ukłądu MAX16054 jest fakt że przy typowym (3V) zasilaniu pobiera on tylko 7 µA natomiast przy VCC równym 5,5V driver pobiera 20µA, przy temperaturze +25°C czas eliminacji drgań styków wynosi. Dla 2,7V – 20ms, 3V – 50ms, 5,5V – 80ms.

Sam układ na płytce prezentuje się w następujący sposób:
plytka

Karta katalogowa drivera on – of z zaimplementowaną eliminacją drgań styków: https://datasheets.maximintegrated.com/en/ds/MAX16054.pdf

Prezentacja działania układu:

Bezpośredni link do filmu na youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=KieDHjogdsE

 

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Komentarze:

  1. Witam, w chwili obecnej nie znam sklepu w którym dałoby się zamówić ten scalak w Polsce.
   Nie mniej możesz zamówić go na znanym portalu express za ~25 Euro za 10 sztuk z darmową wysyłka.
   Możesz również zwrócić się do Maxim o darmowe próbki.

 1. Thanks , I’ve redently been searching for info about this
  subject for a lpng time and yours is the greatest I’ve found out till now.
  But, what in regards to the bottom line? Are you sure concerning the source?

  1. Thanks for the answer. So I’m sure the power connection for this system. A test system composed according to my scheme has been working for about 200 hours, nothing warms and it works perfectly. I myself am satisfied with the arrangement.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *