Menu LCD HD44780 – PCB Eagle

Rozpoczynamy tworzenie płytki dla projektu menu wielopoziomowego i wyświetlacza HD 44780 obsługiwanego przez Atmegę32. Oczywiście każdy z was może stworzyć swoją płytkę podglądając krok po kroku jak to robię ja. Jeżeli ktoś będzie chciał od razu wytrawić pcb to oczywiście umieszczę plik brd na blogu avrtech.pl, można również do tych celów zastosować płytkę prototypową (jeżeli ktoś taką posiada) i poczekać na część dotyczącą pisania kodu w języku C

W poprzednim artykule stworzyliśmy sobie schemat na bazie którego zaczniemy układać nasze PCB. Zacznijmy zatem od przełączenia się w Eagle na plik brd.

Jak widać niżej nie ma zbyt wiele elementów, a dzięki użyciu technologii smd / smt mamy jeszcze więcej miejsca by utworzyć płytkę.
Klikamy na ikonkę GRID i ustawiamy:

  • Size: 50
  • Multiple: 1
  • Alt: 1

Zmieniamy jednośtki z inch na mils i włączamy:

  • Display: ON

LCD-board-1

Uzyskujemy taki efekt:
LCD-board-2

Granatowe prostokąty przy bibliotece wyświetlacza oznaczają miejsca „blaszek” które wystają niżej o około 3 milimetry, dzięki takiej bibliotece będziemy wiedzieć w jakich miejscach maksymalna wysokość elementu może wynosić 8mm natomiast w miejscu gdzie nie ma tych granatowych prostokątów maksymalna wysokość elementu może sięgać do 11mm. Dla bezpieczeństwa aby elementy na pewno nie stykały się z płytką wyświetlacza odejmijmy jeszcze 1 milimetr by mieć jakiś zapas na różne wykonanie wyświetlacza LCD HD 44780. Więc przyjmujemy, że maksymalna wysokość elementów pod wyświetlaczem to 10mm a polach granatowych w obrębie wyświetlacza to 7mm.

Ułożę najpierw elementy dostępne dla użytkownika, programisty.
Na sam początek układam przenoszę wyświetlacz LCD HD44780 w pole naszej płytki pcb, następnie przenoszę klawisze i staram się je równo ułożyć względem środka wyświetlacza. Okazuje się że mamy jeszcze miejsce na złącze DC, potencjometr za pomocą którego będziemy korygować kontrast wyświetlacza jak i złącze programatora. Następnie zmieniamy rozmiar domyślnej płytki na taką która najbardziej nam odpowiada i mieści się w granicach nielicencjonowanej wersji Eagle.

Wymiar naszej płytki wynosić będzie:

  • W poziomie: 92,71mm
  • W pionie: 49,53mm

Jak sami widzimy płytka nie jest jakiś wielkich rozmiarów ale pamiętajmy o tym że umiejscowienie wyższych elementów niż 7mm jak i 10mm troszkę utrudnia nam projektowanie własnej płytki.

LCD-board-3

Powyżej płytki pcb widoczne są elementy które będziemy musieli sensownie rozmieścić na wymiarach ~92mm / ~49 mm, w tym celu ułożymy elementy dotyczące naszej przetwornicy LM2576.

W następnym etapie zajmiemy się rozmieszczeniem pozostałych elementów na pcb naszego projektu.

Posty powiązane:

Informacje o: majeś

POLECANE POSTY

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *