Menu LCD HD44780 – Schemat II

Menu LCD HD44780 – Schemat II

W poprzedniej części poradnika zapomniałem dostosować zasilanie układu do 5V co prawda wspomniałem o tym, że VCC układu to 5V nie mniej przy zasilaniu układu z zasilacza 12V sieciowego nie dodałem do schematu opcji zasilania. Można by pójść na łatwiznę i układ zasilić ze stabilizatora liniowego LM7805, ja do projektu utworzę schemat z przetwornicą. W internetach można doczytać że przetwornica ma lepsze parametry zasilania jak i jego filtracji dodatkowo nie jest grzałką jak w przypadku stabilizatora liniowego LM7805.

Do pracy przetwornicy opartej o scalak LM2576 – 5V wymagane jest troszkę więcej elementów niż w przypadku zwykłego stabilizatora. Nie oznacza to jednak, że do testów jak i gotowego układu można z powodzeniem zastosować stabilizator liniowy, ja jednak wolę stosować przetwornice mimo iż zajmują trochę więcej miejsca na pcb to nie wymagają radiatora chłodzącego scalak.

Karta katalogowa:


http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/LM2576-D.PDF

Z noty katalogowej LM2576 dowiemy się wielu cennych informacji. Znajdziemy w niej również podstawowy schemat podłączenia przetwornicy, na stronie 22 karty katalogowej zobaczymy również podstawową wersję PCB przetwornicy.
lm2576-sch-pcbMożecie zobaczyć poprawny, proponowany rozkład elementów przetwornicy LM2576 jako osobna płytka zasilająca układ.

Stwórzmy teraz schemat przetwornicy w programie Eagle.

LCD schemat zasilanie - przetwornica LM2576

Elementy C11, C12 magazynują oraz filtrują nam zasilanie na wejściu natomiast elementy C13, C14, C15 magazynują oraz filtrują nam zasilanie na wyjściu przetwornicy.
D6 zapobiega nam podaniu zasilania na wyjściu przetwornicy w przypadku zasilania układu z programatora.
Cewka L1 gromadzi energię w polu elektromagnetycznym, w połączeniu z kondensatorem tworzy obwód rezonansowy.
Dioda D2 zapobiega zwarciu zasilania do masy układu natomiast element J2 jest gniazdem złącza DC wlutowanym w płytkę PCB.

W ten oto sposób ukończyliśmy nasz schemat układu budowanego na potrzeby napisania menu wielopoziomowego zasilanego zasilaczem sieciowym.

LCD schemat końcowy

Schemat naszego projektu można pobrać tutaj:

Pamiętajcie jednak, że załączony schemat można wykorzystać na swoich stronach, blogach. projektach wtedy gdy umieścicie link do tego tematu.
W przeciwnym razie wykorzystanie mojego schematu jest zabronione.

Posty powiązane:

 

 

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *