Menu LCD HD44780 – Wstęp

Zanim przystąpimy do pisania prostego menu na mikrokontroler Atmega postaram się przedstawić wam prawidłowe podłączenie wyświetlacza ze sterownikiem HD44780 do mikrokontrolera Atmega. Do tego ” samouczka”  wykorzystam uC Atmega 32 gdyż takowy posiadam pod ręką. Zapewnimy mikrokontreolerowi poprawną filtrację zasilania oraz dodamy uniwersalne połączenie z programatorem USB-ASP.

Musimy pamiętać o tym że nasz projekt może być zasilany z przeróżnych zasilaczy sieciowych, zasilania USB, akumulatora czy też baterii. Skupmy się na zasilaniu z zasilacza sieciowego każdy z nas takowy na pewno posiada. Możemy zakupić różne zasilacze ale każdy z nich posiada inną charakterystykę jak i różnorodną filtrację własnego zasilania dlatego też my musimy zadbać o to aby nasz mikrokontroler posiadał własną filtrację zasilania.

Pamiętajmy o tym aby każdy pin zasilania mikrokontrolera posiadał kondensator ceramiczny 100nF / 6V nawet pin AVCC gdyż ten pin nie jest wykorzystywany tylko dla pinów ADC ( PA0 – PA7 w przypadku Atmegi32 )  ale zasila on dodatkowo różne moduły wewnątrz struktury mikrokontrolera Atmega.

Aby zapobiec samoistnemu resetowaniu / restartowaniu się mikrokontrolera musimy podłączyć pin RESET / RST mikrokontrolera do VCC poprzez rezystor 10k Ohm.Gdy port analogowy mikrokontrolera wykorzystywać będziemy jako wejścia / wyjścia cyfrowe to pin AREF zawsze podłączamy przez kondensator 100nF do masy w celu zapewnienia prawidłowego podłączenia oraz prawidłowej filtracji zasilania.

Przy tworzeniu projektu musimy zdecydować czy będziemy wykorzystywać wewnętrzne taktowanie mikrokontrolera czy też zewnętrzne. My wykorzystamy zewnętrzne taktowanie mikrokontrolera kwarcem 110592MHz, piny kwarcu podłączymy kondensatorami ceramicznymi 22pF do masy.

To tak gwoli wstępu od czego zaczniemy pisanie Menu na mikrokontroler Atmega32 w programie Eclipse oraz języku C. W następnym poście przedstawię schemat prawidłowego podłączenia mikrokontrolera z wyświetlaczem HD44780.

Posty powiązane:

 

Informacje o: DRUMIK

POLECANE POSTY

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *