Projekt od Anonimowy: E-meteo

Projekt od Anonimowy: E-meteo

W miejscu mojego zamieszkania bardzo często wieją silne wiatry ze względu na duży otwarty teren, zawsze zastanawiałem się z jaką prędkością może wiać aktualnie wiatr, który z dużą siłą napiera na moje okna. Krótko po budowie stacji okazało się że najsilniejszy wiatr wiał z prędkością 189,6 km/h a było to 22 Grudnia 2015 roku o godzinie 3:50.

Budowa stacji meteo chodziła mi długo po głowie lecz nie miałem za bardzo czasu aby się zebrać i rozpocząć pracę.

Przyszedł dzień 24 Sierpień 2015 roku, zacząłem planować i rozmyślać, rozpoczęły się prace nad amatorską stacją meteo zacząłem od schematów i płytki pcb, kilka dni później pojawił się na forum.atnel.pl projekt kolegi anonimowy dotyczący amatorskiej stacji e-meteo.

W trakcie prac nad swoim projektem miałem wiele trudności ze stworzeniem wykresów z bazy danych jak i automatycznym skalowaniem strony internetowej do każdej rozdzielczości nawet na smartfonach czy też tabletach. Tutaj właśnie z pomocą przyszedł mi kolega anonimowy który opublikował swoją pracę na forum.atnel.pl tak też złapaliśmy pierwszy kontakt ze sobą.

Chciałbym wam dzisiaj przedstawić amatorską konstrukcję stacji meteo która wygląda bardzo przyzwoicie przytoczę opis stacji kolegi anonimowy ze strony meteo.2eu.pl

e-meteo 004

e-meteo 001

E-meteo to amatorska stacja meteorologiczna. Zlokalizowana jest w południowej części kraju, w miejscowości Rybnik, na wysokości 250m n.p.m.
Zbudowana została w oparciu o procesory rodziny AVR, oraz następujące przetworniki:

 • Cyfrowy czujnik ciśnienia BMP180
  • Zakres pomiarowy: 300-1100 hPa
  • Temperatura pracy: -40 – +85°C
  • Temperatura pełnej dokładności: 0 – 65°C
  • Rozdzielczość odczytu: 0,01 hPa
  • Dokładność pomiaru: 0,03 hPa
 • Cyfrowy czujnik wilgotności DHT22
  • Zakres pomiarowy: 0-100%
  • Temperatura pracy :-40 – +80°C
  • Rozdzielczość odczytu: 0,1%
  • Dokładność pomiaru: ±2% (max ±5%)
  • Powtarzalność pomiaru: ±1%
 • Cyfrowy czujnik temperatury DS18b20
  • Zakres pomiarowy :-55 – +125°C
  • Temperatura pracy: -55 – +125°C
  • Rozdzielczość pomiaru: 0,0625°C
  • Dokładność pomiaru:
   • -10 – +85°C ±0.5°C
   • -55 – +125°C ±2°C
 • Deszczomierz korytkowy
  • Zakres pomiarowy 0 – ∞ mm
  • Temperatura pracy > 0°C
  • Rozdzielczość pomiaru: 0,2 mm

e-meteo web
Stacja meteo kolegi anonimowy również wysyła dane do internetu które są prezentowane na jego stronie www. Wydawać by się mogło że obie stacje zbudowane są identycznie, jednak jest to mylne kolega anonimowy zupełnie inaczej podszedł do projektowania płytki, użył innych elementów elektronicznych a jego program na mikrokontrolery Atmel napisane są zupełnie inaczej niż stacja meteo. avrtech.pl.

Kolega anonimowy wykonał samemu czujnik opadu deszczu który opisuje wraz ze zdjęciami na łamach forum.atnel.pl.
e-meteo 003
Dużym plusem stacji meteo jest fakt wyświetlania danych na dwóch różnych odbiornikach – wyświetlaczach.
Pierwszy z nich jest większy i prezentuje dane dotyczące czasu, temperatury, ciśnienia, wilgotności i opadu deszczu, drugi mniejszy wyświetlający aktualną temperaturę.

e-meteo 002 e-meteo 005
Dzięki takiemu rozwiązaniu sterownik z wyświetlaczem wysyłającym dane do bazy mysql może stać sobie w jednym pomieszczeniu a kolejny mniejszy wyświetlacz w innym np w kuchni, takie rozwiązanie ma swoje zalety.

Chciałbym jeszcze zwrócić uwagę na fakt że cała stacja została napisana w BASCOM, jak to bywa przy niektórych projektach trzeba się nieźle napracować nawet przy pisaniu programu dlatego też kolega anonimowy nie udostępnia kodów źródłowych programów a jedynie dla zainteresowanych wsady do procesorów.

Schematy jak i większa ilość zdjęć wraz ze szczegółowym opisem budowy stacji meteo zamieszczona jest na forum: http://forum.atnel.pl/topic12775.html gorąco zachęcam do zaglądnięcia i przeczytania całego tematu bo opis stacji wart jest uwagi.

Informacje o: majeś

POLECANE POSTY

Komentarze:

  1. Przeczytaj kolego na temat tych czujników i ich zakresów pomiarowych.

   BMP180 potrzebuje zmierzenia temperatury aby określić cisnienie atmosferyczne nie mniej jego dokładność 1 stC +/- 5%

   DHT22 ma dokładność 0,5 stC +/- 5%

   DS18B20 ma dokładność 0,0625 stC

   proszę nie mylić dokładności z rozdzielczością bo rozdzielczość wszystkich 3 czujników to 0,1 stC

   Nie mniej BMP180 zbudowany został jako czujnik ciśnienia atmosferycznego i nie operuje w temperaturach minusowych, DHT22 jak i został zbudowany do pomiaru wilgotności a DS18B20 przeznaczony jest tylko do pomiaru temperatury.

   Analizując sytuację, że korzystamy z DHT11 który możemy z powodzeniem wlutować zamiast DHT22 to ten owy DHT11 nie ma temperatur ujemnych, pomyślmy o sytuacji gdzie pada nam czujnik DHT to nie mamy ani wilgotności ani temperatury.

   Ot takie moje przemyślenia.
   Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *