Podświetlacz do termotransferu

Podświetlacz do termotransferu

Witam zbudowałem takie małe bardzo proste urządzenie służące do podświetlania wydruków na kartkach fotograficznych o maksymalnej gramaturze 2x 180g. Dokładnie tyle jest w stanie prześwietlić moja podświetlarka.  Zbudowałem ją w celu równego układania wydruków mozaiki ścieżek pcb dla płytek dwustronnych. Światło białe o mocy 72W oraz 3700 lumenów emituje pocięty pasek 5m w odpowiednich odcinkach z płynną jak i stopniową regulacją jasności dzięki temu nadaje się również do podświetlania kliszy dla fotochemicznego wytrawiania płytek.

Pole robocze to 22,6 cm / 22,6 cm a więc można spokojnie składać większe płytki dwustronne 1 w 1 bez przesunięć .

Na co dzień służy mi jako lampka nad biurkiem :) i ułatwia lutowanie elementów SMT nawet w rozmiarach 0608 dzięki specjalnie zaprojektowanym uchwytom fasolkowym by można było ją powiesić nad biurkiem w przypadku gdy znajduje się nad nim wisząca szafka. Obudowa posiada również gumowe nóżki by w trakcie podświetlania wydruków nie ślizgała się po biurku.

Obudowa wykonana z pleksi 3mm grubości natomiast pole robocze z 5mm (przy 3 mm się uginało jak układałem wydruk do trawienia.

Film nie odzwierciedla prawdziwej jasności naświetlacza ze względu na automatykę aparatu, mimo wszystko wkleję go tutaj byście mogli zobaczyć „na żywo” jak się sprawuje naświetlarka.

Poniżej dodam jeszcze fotki z budowy naświetlarki jak widać po datach na zdjęciach naświetlarka została wykonana około dwa miesiące temu nie mniej sprawuje się wyśmienicie.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Dodam jeszcze że dzięki tej naświetlarce wykonałem wiele płytek 2 stronnych w technologi SMT

SAMSUNG DIGITAL CAMERA
SAMSUNG DIGITAL CAMERA

 

Schemat płytki jest bardzo prosty i przedstawia się następująco:

schemat

 

Płytka o wymiarach 54mm/56mm posiada pady SPI w celu zaprogramowania układu z procesorkiem Atmel Atmega88 bo takowy miałem pod ręką. Nie mniej istnieje możliwość przeportowania wsadu programu na inny procesor wystarczy w komentarzach dać znać na jaki procesor potrzebny jest wsad i ukaże on się na moim blogu.

pcb_podswietlarka

 

Jak wzrośnie zainteresowanie blogiem oraz tematem udostępnię kody źródłowe w języku C nie mniej na chwilę obecną udostępniam wsad do procesora Atmega88P z wewnętrznym taktowaniem 8.000.000 Hz

 

Informacje o: majeś

POLECANE POSTY

Komentarze:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *